Oleje do gotowania
Olej kokosowy jest zdrowym substytutem masła w piekarnictwie, a gotowanie na wierzchu może być wykonane z oliwy z oliwek, oleju kokosowego lub mieszanki kokosowego i oliwy z oliwek.
Reszta artykułu (jeśli masz więcej niż 5 minut):
Zdrowe oleje są najlepiej spożyte na surowo lub nieogrzewane. Jednak niektóre gotowanie wymaga oleju, a to jest wskazówka, aby wybrać zdrowsze oleje do gotowania.
Niektóre z najpopularniejszych olejów używanych do smażenia chipsów to "canola i / lub słonecznik i / lub szafran", a większość restauracji używa "oleju roślinnego". Niektóre chińskie restauracje z dumą głoszą, że gotują z olejem sojowym, podczas gdy inne zakłady chlubią się olejem rzepakowym. W badaniu na świniach porównującym soję z olejem kokosowym, zwierzęta karmione olejem sojowym przybrały na wadze, podczas gdy te, którym podawano olej kokosowy, pozostały szczupłe.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe (PUFA):
PUFA są łatwo utleniane przez tlen i ciepło i tworzą znacznie wyższe ilości toksycznych nadtlenków lipidów niż inne oleje. Te nadtlenki lipidów powodują uszkodzenia oksydacyjne, a ich spożycie należy zminimalizować. Niektóre oleje, takie jak canola i perilla, są bogate w kwas alfa-linolenowy, który po podgrzaniu może prowadzić do powstawania czynników rakotwórczych i mutagenów.
Ludzie, którzy mają wysokie spożycie PUFA w diecie mają także większą tkankę wielonienasyconych tłuszczów, a ten tłuszcz w tkankach może również ulegać peroksydacji lipidów. Przeciwutleniacze pomagają, ale najlepiej jest nie nadużywać PUFA.
Tłuszcze wielonienasycone mogą również wykazywać tendencję do zmniejszania zawartości cynku, żelaza i magnezu w organizmie.
Posiadanie diety bogatej w wielonienasycony tłuszcz bez wystarczającej ochrony antyoksydacyjnej może pomóc w promowaniu choroby, takiej jak miażdżyca. Przeciwutleniacze mogą zawierać witaminy, takie jak E i C, ale także zawierają szeroką gamę ziół i przypraw. Rozmaryn, tymianek, szałwia, oregano, imbir, goździki, cynamon i różne polifenole itp. Mają znaną aktywność przeciwutleniającą.
Oleje bogate w PUFA muszą być wytwarzane, transportowane i przechowywane bardzo ostrożnie, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas jedzenia. Idealnie, PUFA powinny być szczelne / wolne od tlenu i zimne.
Oleje Omega 3 i Omega 6 to PUFA. Wiele olejów omega-3 ma bardzo korzystne działanie, pod warunkiem, że są one nieuszkodzone i obsługiwane bardzo ostrożnie, co minimalizuje ekspozycję na powietrze, światło i ciepło. Na przykład olej z wiesiołka jest powszechnie stosowanym suplementem. Przechowuj go w lodówce i upewnij się, że nie był on przetwarzany z wysoką temperaturą.
Oleje Omega 6 znajdują się obficie w kukurydzy, soi, rzepaku, słoneczniku, szafranowym i innych komercyjnych olejach spożywczych. Problem polega na tym, że ludzie zużywają zbyt dużo tych olejów, odrzucając ich stosunek omega 3 do omega 6. Właściwa równowaga polega na tym, że tłuszcze w organizmie są ważne, ponieważ nasza równowaga tłuszczowa jest wyłączona, a błony komórkowe i inne procesy komórkowe nie działają tak dobrze. Ludzie dziś jedzą zbyt dużo olejków omega-6. Idealny stosunek kwasów omega 3 do kwasów omega 6 wynosi około 1: 4.
Częściowo problem z komercyjnymi mięsami polega na tym, że zwierzęta karmione są kukurydzą lub soją, które nie tylko są złe, ponieważ są GMO, ale również złe, ponieważ stosunek kwasów tłuszczowych omega-3 jest niezrównoważony, a zatem jest za dużo omega-6 i za mało omega 3 w powstałym mięsie. Osoby kupujące mięso powinny wyglądać nie tylko na ekologiczne, ale także na wybieg, a najlepiej na zielone. Bardzo chuda wołowina będzie miała mniej złych kwasów omega 6 niż tłustej wołowiny.
Niektóre oleje bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe mogą być bardzo korzystne. Powinny być przechowywane w lodówce i szczelne. Powinny być spożywane na zimno i nie powinny być gotowane. Przykłady obejmują olej lniany, olej rybi, olej z wiesiołka, itp.
Przybliżona zawartość PUFA w wybranych olejach:
Olej z wiesiołka (81% PUFA)
Olej konopny (80% PUFA)
Olej lniany (72% PUFA)
Olej z pestek winogron (71% PUFA)
Olej Chia (70% PUFA)
Olej szafranowy (75% PUFA)
Olej słonecznikowy (65% PUFA)
Olej perilla (63% PUFA)
Olej kukurydziany (59% PUFA)
Olej sojowy (58% PUFA)
Olej z dyni (57% PUFA)
Olej z orzechów włoskich (55-63% PUFA)
Olej z nasion bawełny (50% PUFA)
Olej sezamowy (41-45% PUFA)
Olej rzepakowy (30-37% PUFA)
Olej z otrębów ryżowych (36% PUFA)
Olej z orzechów bukowych (32% PUFA)
Olej z orzeszków ziemnych (29-32% PUFA)
Olej pekanowy (29% PUFA)
Olej z orzechów brazylijskich (24-36% PUFA, 24% SAFA)
Olej musztardowy (21% PUFA, 12% SAFA, 12% kwas oleinowy, 42% kwas erukowy)
Olej pistacjowy (19% PUFA)
Orzechy nerkowca (17% PUFA, 20% SAFA)
Olej migdałowy (17% PUFA, 8% SAFA)
Tłuszcz z kaczki (13% PUFA, 1% cholesterolu)
Smalec (12% PUFA, 41% SAFA, 1% cholesterol)
Oleina palmowa (12% PUFA)
Olej filbert (10-16% PUFA)
Olej z awokado (10% PUFA)
Olej makadamia (10% PUFA, 15% SAFA)
Tłuszcz gęsi (10% PUFA, 1% cholesterolu)
Olej słonecznikowy wysokotłuszczowy (9% PUFA)
Olej palmowy (8% PUFA, 50% SAFA)
Oliwa z oliwek (8% PUFA, 14% SAFA)
Masło (4% PUFA, 50% SAFA)
Ghee (4% PUFA, 48% SAFA, 2% cholesterolu)
Masło kakaowe (3% PUFA, 60% SAFA)
Olej kokosowy (2-3% PUFA, 92% SAFA, 0% cholesterolu)
Olej z ziaren palmowych (2% PUFA, 82% SAFA)
Jak widać, im wyższa zawartość PUFA w oleju, tym mniej nadaje się do gotowania z punktu widzenia zdrowia
http://drfairchild.blogspot.com/2012/12/cooking-oils.html
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog