wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Boraks – suplement poprawiający pracę tarczycy?

Boraks – suplement poprawiający pracę tarczycy?

Zawartość boru w glebach Polski jest niska lub bardzo niska. W roku 2006 [1] oceniano, że 60-70% gleb w Polsce ma niedobory boru, w roku 2014 uznano, że 90%..

9 LUTY 2015 BY WOJCIECH MAJDA 21 COMMENTS
Chciałbym z Wami podzielić się moimi doświadczeniami związanymi z przyjmowaniem boraksu. Zanim jednak je opiszę, wspomnę pokrótce czym boraks jest. Boraks rodzimy to naturalnie występujący minerał zawierający około 10% boru. Jego wzór chemiczny to Na2[B4O5(OH)4] x 10 H2O (Czteroboran sodu dziesięciowodny albo czteroboran dekahydrat). Jego największe złoża występują w Kalifornii oraz Turcji.

Boraks to środek o wielu zastosowaniach, jest zarazem:

 
insektycydem (zabija robaki)
herbicydem (niszczy chwasty)
fungicydem (zabija grzyby)
nawozem (źródłem boru)
proszkiem do prania
środkiem czystości
konserwantem do żywności
dodatkiem do paszy dla zwierząt

 
Dlaczego zatem miałbym jeść coś co zabija chwasty i można tym czyścić toaletę ?!?
 
Źródła boru w diecie
 
Poziom boru w żywności zależy od naturalnej zawartości tego pierwiastka w glebie na której dana żywność została uprawiana. Jako, że bor jest łatwo wypłukiwany z gleby wraz z deszczem, zwykle wyższym jego poziomem charakteryzują się żywność która urosła w terenach suchych i pustynnych, jak np. w Arizonie czy Izraelu. Zawartość boru w glebach Polski jest niska lub bardzo niska. W roku 2006 [1] oceniano, że 60-70% gleb w Polsce ma niedobory boru, w roku 2014 uznano, że 90% gleb w Polsce nie jest w stanie dostarczyć wystarczającej ilości tego pierwiastka roślinom wymagających jego dużych ilości jak np. burakom cukrowym. Chciałbym zauważyć, że poziom zapewniający brak obniżki plonów a poziom optymalny dla zdrowia zwierząt i ludzi to dwie różne rzeczy. Można więc uznać, że współczesna dieta nie dostarcza nam boru w ilości wystarczającej do optymalnego funkcjonowania.
 
Przykładowo przeciętny zjadacz polskiego chleba spożywa pomiędzy od 1-2 mg boru na dobę. Przeciętny mieszkaniec Izraela ma spożycie boru na poziomie 5-8 mg na dzień.
Moje doświadczenie z suplementacją boraksem w niedoczynności tarczycy
Odkąd zacząłem przyjmować boraks w dawce 50-100 mg na dzień (co zapewnia mi dodatkowe 5-10 mg boru na dzień) moja poranna temperatura poprawiła się o 0,2-0,3*C. Teraz budzę się mając temperaturę ciała w wysokości 36,6*C. Efekt ten trwa tylko jeden dzień – jeśli ominę dawkę, na drugi dzień temperatura wraca do starej (36,3-36,4). Czuję również poprawę libido.
 
Zauważyłem, że dodatek boraksu pozwala mi przyjmować niższą dawkę Thyroid-S.
Można więc powiedzieć, że ten minerał potęguje działanie Thyroid-S czy innego leku zawierającego naturalny ekstrakt ze świńskiej tarczycy.
Dawkowanie boraksu (jako suplementu diety)

Jednym z prostszych sposobów dawkowania boraksu jest rozpuszczenie 1 łyżeczki od herbaty w 1 litrowym słoiku (lub szklanej butelce) wody mineralnej/źródlanej. Przyjmowanie 1 łyżeczki powstałego roztworu da nam około 20-30 mg boraksu, co przełoży się na około 2-3 mg boru pierwiastkowego. Zwykle ludzie przyjmują od 1-3 łyżeczek dziennie (2-9 mg boru na dzień).

 
Jak przyjmować boraks w niedoczynności tarczycy?
 
Ja przyjmuję 50-100 mg boraksu dziennie. Rano, wraz z 12mg jodku potasu i minerałami morskimi których głównym składnikiem jest chlorek magnezu w dawce 350mg. Zwykle robię to po śniadaniu.
Zaznaczę, że taki efekt NIE występował gdy przyjmowałem tylko jodek potasu i minerały morskie bez boraksu.
 
Dlaczego osoby mające niedoczynność tarczycy mogą odnieść korzyści z zażywania boraksu?
 
Zawarty w boraksie bor wpływa na wiele procesów życiowych, oto kilka korzyści z przyjmowania suplementów zawierających bor:
Poprawa retencji magnezu w ciele człowieka
Zwiększenie gęstości i wytrzymałości kości
Zatrzymanie procesu osteoporozy
Zatrzymanie i odwrócenie zmian reumatycznych
Borax ma działanie grzybobójcze, stosuje się go do zwalczania Candidy
Boraks stosuje się do zwalczania grzybicy stóp
Boraks podnosi poziom testosteronu
Używany jest do oczyszczania organizmu z fluoru (może więc „zrobić miejsce” w tarczycy na jod)
Przynosi ulgę w fibromialgi, chorobie której praprzyczyną jest… niedoczynność tarczycy.

Odwapnienie tkanek miękkich
Mapa pokazująca ilość chorych na reumatyczne zapalenie stawów. Im kolor bardziej czerwony i ciemniejszy, tym więcej przypadków, im jaśniejszy żółty tym mniej. Zwróć uwagę na bardzo niski poziom reumatyzmu w Tajlandii, Wietnamie i innych krajach Południowo-Wschodniej Azji. Dlaczego? Wielu producentów makaronów ryżowych (podstawy diety w tym rejonie świata) dodawało rutynowo do ciasta boraks w celu poprawy tekstury „makaronu ryżowego” (rice noodles). Zapewnia to ludziom mieszkającym w tym rejonie świata wysokie spożycie boru. Dodatek boraxu powoduje, że ciasto na makaron ryżowy robi się bardziej sprężyste i „gumowate”. Właściwość tę wykorzystują domorośli chemicy w celu wykonania zabawki – „gluta boraksowego„.
 
Jaki smak ma boraks i dlaczego to jest ważne?
Miałem nieco dziwne doświadczenie związane ze smakiem boraksu. Zwykle rozpuszczałem go w wodzie wraz z innymi minerałami, więc nie za bardzo czułem jego smak. Pewnego razu postanowiłem spróbować jak on smakuje; polizałem więc palec i włożyłem opuszek do torebki z boraksem. Jego smak określiłbym wtedy jako… bez smaku. Czułem tylko, że kryształki boraksu rozpuszczają się mi w buzi. Postanowiłem eksperyment powtórzyć kilka dni później, tym razem skosztowałem tego minerału zawierającego bor kilka godzin po zabraniu mojej dziennej dawki. Tym razem minerał ten miał dość dziwny, „chemiczny” raczej nieprzyjemny smak. Mam wrażenie, że mój organizm daje mi znać, że ta dawka, którą teraz przyjmuję jest dla mnie dobra i nie powinienem brać więcej (stąd nieprzyjemny smak gdy biorę więcej niż 1 dzienną dawkę).
 
Analogicznie jest gdy spróbuję boraksu rano, przed wzięciem tego suplementu nie odczuwam jego smaku jako nieprzyjemny, ale jeśli skosztuję go ponownie wieczorem – znowu smak jest niezachęcający. Jest w tym jakaś logika, bo bor dość szybko wypłukiwany jest z organizmu, ważne jest więc by dostarczyć (idealnie w diecie) dostateczną jego ilość.
 
Podobny mechanizm u ludzi zachodzi gdy np. w przypadku cynku, są nawet testy z użycie roztworu siarczanu cynku wskazujące na niedobory cynku: jeśli po zabraniu tego roztworu nie czujesz nieprzyjemnego smaku, znaczy to, że masz znaczne niedobory cynku. Jeśli jest dla Ciebie nieco nieprzyjemny, to znaczy, że masz niewielkie niedobory cynku. Jeśli zaś smak tego roztworu wydaje Ci się obrzydliwy i musisz go natychmiast wypluć – znak to, że poziom tego kluczowego dla zachowania płodności i zdrowia minerału w Twoim organizmie jest wysoki.

 
ZA : zdrowietarczycy.boraks-suplement-poprawiajacy-prace-tarczycy
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu